Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Venezuela ve Gazze Konusunda Ortak Hareket İçinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile görüşmek üzere Türkiye’ye gelen Venezuela heyeti ile bir araya geldi. Daha sonra Türkiye- Venezuela Ortak İşbirliği Komisyonu Dördüncü toplantısına katıldılar. Toplantının ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında Bakan Fidan, Venezuela ile Gazze konusunda ortak bir şekilde hareket ettiklerini vurguladı. Özellikle Türkiye’nin Latin Amerika ve Karayipler’le olan ilişkilerinin artmasıyla birlikte, bu bölgeye daha fazla etkinlik kazandıklarını belirtti.

Fidan, Venezuela ile ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel konularda da görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Özellikle Venezuela’nın maruz kaldığı haksız yaptırımlar ve Filistin meselesi üzerine konuştuklarını ekledi. Gazze’deki katliamı durdurmak ve Filistin Devleti’ni tanınması konusunda ortak çalışmalar yürüteceklerini belirtti. Ancak, Gazze’deki krizin hala devam ettiğini ve İsrail’e karşı uluslararası baskının arttığını da ifade etti.

Ayrıca, Fidan Filistin Devleti’nin tanınması konusunda yaptığı açıklamalarda, Türkiye’den sonra birçok ülkenin bu konuda adım attığını ve İsrail’in yalnızlaşmaya mahkum olduğunu belirtti. Bunun İsrail’i diplomatik ve hukuki açıdan zor durumda bıraktığını söyledi. Güvenlik Konseyi’nde sadece bir ülkenin direnmesi nedeniyle Filistin’in devlet olarak tanınmadığını, ancak uluslararası toplumun desteğiyle bu konuda adımlar atacaklarını sözlerine ekledi.

Sonuç olarak, Türkiye ve Venezuela arasındaki işbirliği ve ortak tavrın Gazze ve Filistin meselelerinde önemli bir rol oynadığı belirtildi. İki ülkenin uluslararası platformlarda da ortak bir şekilde hareket ettikleri vurgulandı. Bu ilişkilerin daha da güçlenerek devam edeceği ve Filistin Devleti’nin uluslararası arenada tanınması konusunda mücadelelerine devam edecekleri ifade edildi. Bu çerçevede, Türkiye’nin Latin Amerika ve Karayipler ile olan ilişkilerinin de önemli bir yere sahip olduğu belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Venezuela ve Gazze Konusunda Ortak Hareket İçinde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!