1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Dünya Bankası: İşçi Dövizleri Yavaşladı, Ancak 2024’te Hızlı Artış Bekleniyor

Dünya Bankası: İşçi Dövizleri Yavaşladı, Ancak 2024’te Hızlı Artış Bekleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Bankası’nın son raporuna göre, düşük ve orta gelirli ülkeler için gurbetçilerin sağladığı döviz gelirleri yavaşlama yaşadı. 2021-2022 döneminde güçlü bir büyüme yaşandıktan sonra, geçen yıl bu gelirlerde bir düşüş gözlendi. Rapora göre, işçi dövizleri düşük ve orta gelirli ülkeler için önemli bir dış finansman kaynağı olmaya devam ediyor.

2023 yılında dünya genelinde işçi dövizlerinden sağlanan gelirler tahmini olarak 656 milyar doları buldu. Ancak bu rakam, geçen yıla göre sınırlı bir artış gösterdi. Raporda, bu sınırlı artışın bölgesel büyümedeki farklılıkları yansıttığı belirtiliyor.

Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki işçi dövizlerinde artışın 2024 yılında hızlanması bekleniyor. Önümüzdeki yıl için yüzde 2,3 oranında bir artış öngörülüyor. Raporda, işçi dövizlerindeki artışın Latin Amerika ve Karayipler’de yüzde 7,7, Güney Asya’da yüzde 5,2, Doğu Asya ve Pasifik’te ise yüzde 4,8 oranında olduğu belirtiliyor.

Dünya Bankası’nın raporunda, işçi dövizlerinin gelişmekte olan ülkeler için önemli bir gelir kaynağı olduğu vurgulanmaktadır. Bu gelirler, ülkelerin dış finansman ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, geçen yıl yaşanan yavaşlama ve sınırlı artış, gurbetçilerin sağladığı gelirlerin istikrarına ilişkin endişeleri de beraberinde getirmektedir.

Özellikle pandemi sürecinde uluslararası seyahat kısıtlamalarının etkisiyle gurbetçilerin çalışma ve gelir imkanlarında azalma yaşanmış olabilir. Bu durum, işçi dövizlerindeki artışın yavaşlamasına ve gelecek yıllarda artışların beklenmesine sebep olmuş olabilir. Ancak, düşük ve orta gelirli ülkeler için gurbetçilerin sağladığı döviz gelirlerinin önemi göz ardı edilmemelidir. Bu gelirler, ülkelerin ekonomik kalkınması ve dış finansman ihtiyaçlarını karşılama noktasında önemli bir destek sağlamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dünya Bankası: İşçi Dövizleri Yavaşladı, Ancak 2024’te Hızlı Artış Bekleniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!