Kartlı Ödemelerde Patlama: Vatandaşın Cebindeki Kart Sayısı Artarken Ödeme Tutarı da Sıçradı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankalararası Kart Merkezi, nisan ayına ilişkin kartlı ödeme verilerini açıklayarak, kart sayısının arttığını ve ödeme tutarlarında önemli bir artış olduğunu belirtti. Toplam kart sayısı 406,4 milyona ulaşmış durumda ve bu rakam Türkiye’nin nüfusuna göre kişi başına 4,7 kart düşmekte. Bu da Türkiye’de kart kullanımının nüfusun 4,7 katı olduğu anlamına geliyor.

Nisan ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla yapılan ödemelerin toplam tutarı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 107 artarak 1 trilyon 127,8 milyar liraya yükseldi. Kredi kartı sayısında yüzde 15, banka kartı sayısında yüzde 8 ve ön ödemeli kart sayısında ise yüzde 21 artış yaşandığı belirtilmiş.

Kartlı ödemelerde en fazla artış kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde yaşanmış. Ödemelerin 930,4 milyar lirası kredi kartlarıyla, 175,8 milyar lirası banka kartlarıyla ve 21,6 milyar lirası ön ödemeli kartlarla gerçekleşmiş. Ödeme tutarlarında yıllık bazda kredi kartlarında yüzde 120, banka kartlarında yüzde 56 ve ön ödemeli kartlarda yüzde 130 artış gözlemlenmiş. Toplamda ise kartlı ödemelerin sayısı yüzde 25 artarak 1,46 milyara ulaşmış.

Temassız ödemelerde önemli bir artış yaşanmış. Kartlarla yapılan temassız ödeme sayısı yüzde 40 artarken, ödemenin tutarı yüzde 148 artış göstermiş. Mağaza içi yapılan her 5 kartlı ödemeden yaklaşık 4’ü temassız gerçekleştirilmiş.

Ramazan Bayramı döneminde kartlarla 94,1 milyar liralık ödeme yapıldığı belirtilmiş. En fazla harcama market sektöründe gerçekleşmiş, ardından giyim, yemek, akaryakıt istasyonları ve çeşitli gıda sektörü gelmekte.

Bayramda yapılan kartlı ödemelerde en fazla artış konaklama sektöründe gerçekleşmiş. Bunun yanı sıra seyahat acenteleri, kuyumculuk, akaryakıt istasyonları ve müteahhitlik sektöründe de önemli artışlar yaşanmış.

Son olarak arife gününde 37 milyar liralık kartlı ödeme yapılmış ve bu tutar, bayram dönemindeki toplam ödemelerin büyük bir kısmını oluşturmuş. Anadolu Ajansı (AA) tarafından sağlanan bu bilgiler ışığında, kartlı ödeme alışkanlıklarının arttığı ve temassız ödeme sistemlerinin yaygınlaştığı görülmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kartlı Ödemelerde Patlama: Vatandaşın Cebindeki Kart Sayısı Artarken Ödeme Tutarı da Sıçradı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!