Türkiye’nin Eurofighter Jeti Alımı İçin Almanya’dan Olumlu Yaklaşım Bekleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin savaş uçağı filosunu güçlendirmek istemesi üzerine İngiltere merkezli haber ajansı tarafından Eurofighter jetlerinin alımı gündemde olduğu bildirildi. ABD ile yapılan F-16 tedarikinin devam ettiği ve 23 milyar dolarlık satışın gerçekleştiği ancak Türkiye’nin hala Eurofighter Typhoon jeti alımı konusunda istekli olduğu belirtildi. Türkiye’nin kasım ayında İngiltere ve İspanya ile yapılan görüşmelerde Eurofighter alımı konusunda ilerleme kaydettiği, ancak Almanya’nın bu fikre karşı olduğu ifade edildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda da Almanya’nın olumlu yaklaşımının beklendiği vurgulandı.

Türkiye’nin savaş uçağı filosunu güçlendirmek adına çeşitli seçenekleri masada tuttuğu ifade edildi. ABD ile gerçekleşen F-16 tedarikinde ilerleme kaydedilmesine rağmen, Türkiye’nin hala Eurofighter Typhoon jetleri için 40 adetlik alım hedefini sürdürdüğü belirtildi. Türkiye’nin kasım ayında İngiltere ve İspanya ile görüşmeler yaptığı ve Almanya’nın bu konuya olumsuz yaklaştığı açıklandı. Eurofighter Typhoon jetleri Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya tarafından üretilmekte ve Türkiye’nin radarında olduğu ifade edildi.

Özetle, Türkiye’nin savaş uçağı filosunu güçlendirmek amacıyla ABD ile gerçekleştirdiği F-16 tedarikinin yanı sıra Eurofighter jetleri için de alım planları olduğu belirtildi. Almanya’nın olumlu yaklaşımı beklediği ve Eurofighter Typhoon jeti alımı konusunda çeşitli gelişmeler yaşandığı ifade edildi. Gelecekte Türkiye’nin hangi savaş uçağını tercih edeceği ve bu konudaki anlaşmaların nasıl sonuçlanacağı merak konusu olmaya devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’nin Eurofighter Jeti Alımı İçin Almanya’dan Olumlu Yaklaşım Bekleniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!