1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Uzmanlar uyarıyor: Kontakt lensle yüzmek körlüğe yol açabilir!

Uzmanlar uyarıyor: Kontakt lensle yüzmek körlüğe yol açabilir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kontak lens kullananlar, yüzerken endişe duyabilmektedir. Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Huban Atilla, kontakt lensle yüzmenin kornea enfeksiyonuna yol açabileceğini ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirtiyor. Bu durumun gözde kum kaçmış gibi bir batma hissine, kızarıklığa ve çapaklanmaya neden olabileceğini ifade ediyor. Özellikle havuzlardaki dezenfektan materyallerin, klorun göz yüzeyinde hasara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Atilla, Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanlardan kaynaklanan kazaların yanı sıra gözü de etkileyen kazalarla karşılaşılabildiğini belirtiyor. Bu yüzden koruyucu gözlük kullanımına ve dikkatli olunmasına dikkat çekiyor. Yaz aylarında havuzların yoğun rağbet gördüğünü söyleyen Atilla, kontakt lens kullanıcılarının denize veya havuza girmemesi gerektiğini, çünkü bu durumun kornea enfeksiyonu riskini artırabileceğini vurguluyor.

Adenoviral salgınların gözleri de etkileyebileceğini belirten Atilla, göz enfeksiyonlarıyla ilgili rastgele ilaç kullanımının sakıncalı olduğunu ve mutlaka bir göz doktoruna başvurulması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, bilinçsiz bir şekilde steroid kullanımının daha ciddi enfeksiyonlara yol açabileceğini ve göz tansiyonunu yükseltebileceğini belirtiyor.

Kontakt lens kullanıcılarının havuz veya denize girmemesi gerektiğini vurgulayan Atilla, bu durumun görme kaybına kadar gidebilecek ciddi bir sürece neden olabileceğini ifade ediyor. Kontakt lensle yüzenlerin enfeksiyon riskine karşı dikkatli olmaları gerektiğini ve lensi havuza, denize girdikten sonra hemen çıkarıp atması gerektiğini söylüyor. Göz sağlığı açısından havuza yüzücü gözlükleriyle girilmesini öneriyor ve kontakt lensin günlük olarak takılıp çıkarılması gerektiğini vurguluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Uzmanlar uyarıyor: Kontakt lensle yüzmek körlüğe yol açabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!