1. Haberler
  2. Gündem
  3. Filistinli Mültecilerin Sayısı 6 Milyonu Aştı

Filistinli Mültecilerin Sayısı 6 Milyonu Aştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filistin Merkezi İstatistik Kurumu, işgal altındaki Batı Şeria ve diasporadaki Filistinli mültecilerin sayısının 6 milyonu aştığını duyurdu. Kurum, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Filistin ve diasporada, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) kayıtlı 6 milyondan fazla mülteci bulunuyor. Bu insanlar 1948 yılındaki Nekbe (Büyük Felaket) sırasında zorla yerlerinden edilmeleri sonucu mülteciliğin sıkıntılarını yaşıyor.” denildi.

Nekbe’den günümüze kadar öldürülen Filistinlilerin sayısının 136 binin üzerinde olduğu açıklamada belirtilirken, 2000 yılındaki İkinci İntifada’dan Nisan 2024’e kadar ise 46 bin 500 kişinin öldürüldüğü kaydedildi.

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 15 bin 162’si çocuk, 10 bin 18’i kadın ve 147’si gazeteci olmak üzere 37 bin 500’ün üzerinde Filistinlinin öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada, mülteci olsun olmasın Filistinlilerin işsizlik oranının 7 Ekim’den bu yana yüzde 75’e çıkması nedeniyle zor şartlar altında yaşadığı vurgulandı.

İsrail saldırılarının başladığı ilk 3 ay Gazze Şeridi’nde en az 200 bin kişinin işini kaybettiği ifade edilirken, Batı Şeria’da da 2023 yılının ilk üç çeyreğinde yüzde 13 olan işsizlik oranının son çeyrekte yüzde 32’ye yükseldiği belirtildi.

Filistinliler, İsrail’in 14 Mayıs 1948’de, işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması nedeniyle 15 Mayıs’ı “Nekbe” (Büyük Felaket) olarak anıyor. İsrail güçleri, Nekbe sırasında yaklaşık 1 milyon Filistinliyi zorla topraklarından çıkararak sürgün etti, Filistinlilere ait 675 köy ve kasaba yok edildi, binlerce Filistinli öldürüldü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Filistinli Mültecilerin Sayısı 6 Milyonu Aştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!