Halkbank, Esnaf Kredilerinde Faiz Oranları Güncelledi: Gerçeği Yansıtmayan İddialara Açıklama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halkbank, esnaf kredileri faiz oranlarını 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere güncelledi. Güncellemenin ardından kamuoyunda faiz oranlarının geçmişi de bağladığı doğrultusundaki iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Esnaf odalarına kayıtlı esnaf ve sanatkarlar, üye oldukları kredi kefalet kooperatifleri aracılığı ile Halkbank’tan düşük faizli ve ödeme kolaylığı olan krediler alıyor. Bu kredilerin faiz yükünün bir kısmı, Hazine tarafından karşılanıyor. Banka tarafından yapılan açıklamada, kredi faizlerinin oran değişikliğinin geçmişe yansıtılmadığı vurgulandı.

Halkbank, esnaf kredileri faiz oranlarının 1 Mayıs’tan itibaren güncellendiğini ve faiz oranı değişikliğinin geçmişe yönelik olarak uygulanmadığını bildirdi. Yapılan açıklamada, bazı basın yayın kuruluşları ve sosyal medya hesaplarında, gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı haberlerin yer aldığı belirtildi. Bankanın esnaf kredi faiz oran güncellemesine ilişkin yapılan açıklamada, faiz oranının yasal düzenlemelere uygun olarak belirlendiği ve geçmişe dönük olarak değişiklik yapılmadığı ifade edildi.

Esnaf kredilerine uygulanan faiz oranının banka kaynak maliyetinin altında olmayacak şekilde belirlendiği ve kredilerin vade süresi boyunca sabit faizli olmadığı belirtildi. Bankanın kaynak maliyetlerine bağlı olarak değişken faiz oranları belirlendiği açıklandı. Ayrıca, esnaf kredilerine uygulanan faiz oranının yüzde 50’sinin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılandığı bilgisi paylaşıldı.

Halkbank tarafından sağlanan esnaf kredileri faiz oranları yüzde 17-29 bandında değişmektedir. Faiz oranı düzenlemesi kapsamında, deprem bölgesinde bulunan bazı iller ve ilçeler kredilendirme dışında bırakıldı. Banka, 2002 yılından itibaren 4,2 milyon esnafa 498 milyar lira esnaf kredisi sağladı. Ayrıca, Ocak 2023-Mayıs 2024 döneminde de 545 bin esnafımıza 213 milyar lira esnaf kredisi kullandırıldı. Gelecekte kaynak maliyetlerindeki azalışa bağlı olarak faiz oranlarında iyileştirmelerin yapılacağı vurgulandı.

Halkbank, esnaf kredileri faiz oranlarının güncellenmesi konusunda kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirmeye devam edeceğini söyledi. Banka, esnaf ve sanatkarların finansal ihtiyaçlarını karşılamak için desteklerini sürdüreceğini açıkladı. Sonuç olarak, Halkbank’ın esnaf kredileri faiz oranlarının güncellenmesi konusunda yapılan açıklamaların, gerçekleri yansıtmak ve yanlış anlamalara yol açmayacak şekilde kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapıldığı vurgulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Halkbank, Esnaf Kredilerinde Faiz Oranları Güncelledi: Gerçeği Yansıtmayan İddialara Açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!