Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İşlenmemiş Altın İthalatı Tahsisi Perakendecileri Memnun Etti!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 Ağustos 2023 tarihinden itibaren işlenmemiş altın ithalatına aylık kota uygulamaya karar verdi. Kota miktarı 12 ton olarak belirlendi. Daha sonra, Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kota kuyum işletmelerine Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’na tahsis edildi. Bu kararın ardından Türkiye’nin işlenmemiş altın ithalatındaki düşüş, cari dengeyi olumlu etkiledi. 2023 yılında, 169,6 ton altın ithalatı gerçekleştirildi ve bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 32,7 azaldı.

Altın ithalatındaki düşüşle birlikte cari açık da mart itibarıyla 31,2 milyar dolara geriledi. Kota uygulamasının cari işlemler dengesini olumlu yönde etkilemeye devam etmesi bekleniyor. Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Timuçin Sönmez, kuyumcuların Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası üzerinden işlenmemiş altına daha kolay ulaşabildiğini belirtti. Bu durumun sektöre olumlu yansıdığını ve altın ithalatında düşüş sağlandığını vurguladı.

Sönmez, kuyumcuların bankalardan alım satım maliyetlerinin düşürülmesini ve 1 kilogramın altında altın satışının yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi. Son günlerde altına olan talebin azaldığını ifade eden Sönmez, faizlerdeki artışın ve altın fiyatındaki dalgalanmanın bu durumda etkili olduğunu belirtti. Ancak düğün sezonunun başlamasıyla talebin artmasını beklediğini söyledi. Geopolitik belirsizliklerin devam ettiği sürece dünya genelinde ve Türkiye’de altına olan talebin artacağını öngördü.

Kuyumcular, devletin ve bankaların altın satışları aracılığıyla kaçak altın ticaretini engellediğini ve bu uygulamanın sektöre olumlu yansıdığını belirtti. Bu sayede kaçak altın ticaretine fırsat verilmediğini ve sektörün daha düzenli bir şekilde işlem gördüğünü savundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İşlenmemiş Altın İthalatı Tahsisi Perakendecileri Memnun Etti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!