İsrail’in Filistin Bankalarıyla İş Birliğini Kesme Kararı, Filistin Ekonomisini Felç Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Norveç, İrlanda ve İspanya’nın Filistin’i tanıyacağını duyurmasının ardından İsrail, Filistinli bankalarla iş birliğini uzatmayacağını açıkladı. Bu durum ise Filistin bankalarının yeni bir pozisyon almasına neden oldu. İki İsrail bankası, Israel Discount Bank ve Bank Hapoalim, Filistin bankalarıyla ilişkileri yönetiyordu. Norveç, İrlanda ve İspanya’nın Filistin’i, 1967 sınırlarıyla tanıyacaklarını açıklamasının ardından İsrail, ekonomik anlamda bir karar aldı.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in, Filistin ve ABD’deki Filistin bankalarına karşı açılan davalardan korumak üzere aldığı kararın uzatılmayacağını açıklamasının ardından, Filistin bankacılık sektörü, olağan üstü bir durumla karşı karşıya kaldı. İsrail bankaları, Filistin bankalarını “terörist gruplara fon aktarma” suçlamasıyla açılan davalardan korumak adına alınan karara güveniyor.

İsrail’in aldığı koruma kararının süresinin uzatılmamasıyla birlikte, Filistin bankaları, bu durumu bozmak için çözüm yolları aramaya başladı. Bu durum özellikle Filistin ekonomisini olumsuz etkileyecek nitelikte. Ülkedeki ticari işlemler ve bankacılık faaliyetleri, bu karardan olumsuz etkilenecek.

İsrail bankalarıyla Filistin bankaları arasındaki iş birliği, taraflar arasındaki ticari nakit transferlerinin gerçekleştirilmesi açısından oldukça önemli. İsrail bankaları, Filistin bankalarının küresel bankacılık sistemine erişimini sağlıyor ve bu iş birliği olmadan, Filistin bankaları temel işlevlerini yitirecekler.

Filistin bankacılık sektörü, toplam varlığı 22 milyar doların üzerinde olan ve 13 bankanın faaliyet gösterdiği bir sektördür. Paris Ekonomi Protokolü uyarınca, Filistin Para Otoritesi, bankacılık sektörünü denetlemekte ve tüm faaliyetleri yönetmektedir.

Sonuç olarak, İsrail’in Filistin bankalarıyla iş birliğini uzatmama kararı, Filistin ekonomisini olumsuz etkileyebilecek önemli bir adımdır. İki ülke arasında var olan bankacılık iş birliğinin devam etmesi, her iki taraf için de ticari faaliyetlerin sürdürülmesi açısından kritiktir. Bu nedenle, Filistin bankalarının bu durumu çözme yolunda çalışmaları, ekonomik istikrarın devamı açısından önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İsrail’in Filistin Bankalarıyla İş Birliğini Kesme Kararı, Filistin Ekonomisini Felç Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!