Qualcomm ve Apple, 2027’ye Kadar Anlaşmayı Uzattı: iPhone Modemleri Değişmiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Qualcomm, Apple ile olan anlaşmayı 2027 yılına kadar uzattığını duyurdu. 2024’ün ilk finansal raporunda şirket, Apple ile olan modem çipi lisans anlaşmasını Mart 2027 tarihine kadar uzattıklarını açıkladı. Bu anlaşma ile Apple, Qualcomm modemlerinden güç alacağı için önümüzdeki birkaç iPhone modelinde bu modemleri kullanmaya devam edecek.

Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, 5G modemlerinin lisansını Mart 2027’ye kadar Apple’a vermeye devam edeceklerini doğruladı. Bu haberle birlikte Apple’ın Qualcomm ile anlaşmayı uzatması pek sürpriz olmadı. Zira Apple, kendi modemlerini geliştirme konusunda başarılı olamamış ve şirket içi 5G modemlerine sahip ilk cihazlarını piyasaya sürme hedefinden uzaklaşmıştır.

Apple, yıllardır Qualcomm’un yerini alacak kendi 5G modemlerini geliştirmeye çalışıyordu. 2019 yılında Intel’in modem bölümünü 1 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alarak bu hedefini gerçekleştirmeye çalıştı. Ancak tüm bu çabaların ardından, Apple’ın ürettiği prototipler, performans ve verimlilik açısından Qualcomm’un modemlerinden daha iyi performans gösteremedi ve Qualcomm ile yapılan anlaşmanın yenilenmesi, Apple’ın ilk 5G modemini piyasaya sürmekten çok uzak olduğunu gösteriyor.

Bu anlaşma ile Qualcomm, Apple ile olan ilişkisini uzun vadeli bir çözüm olarak görmekte ve Apple’ın modem geliştirme sürecinin hala belirsiz olduğunu düşünmektedir. Bu uzatılan anlaşma ile Apple’ın en azından önümüzdeki birkaç yıl boyunca Qualcomm modemleri kullanmaya devam edeceği kesinleşmiş oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Qualcomm ve Apple, 2027’ye Kadar Anlaşmayı Uzattı: iPhone Modemleri Değişmiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!