1. Haberler
  2. Gündem
  3. Sanayi Mektebi Müzesi Kütüphaneye Dönüşecek Mi?

Sanayi Mektebi Müzesi Kütüphaneye Dönüşecek Mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sivas Valiliği tarafından 2019 yılında özgün mimarisine uygun şekilde restorasyon çalışmalarına başlanan ve 2021 yılının Temmuz ayında müze konseptiyle ziyarete açılan Sanayi Mektebi Müzesi’nin kütüphaneye dönüştürüleceği iddiası, Sivas’ta büyük bir infiale neden oldu. 2. Abdülhamid döneminde sanayi mektebi olarak inşa edilen ve daha sonradan cezaevi olarak kullanılan binanın restore edilerek müzeye çevrilen tarihî binanın kütüphaneye çevrilmesi planı, şehirde tepki topladı.

Sivas Valisi Salih Ayhan döneminde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Cazibe Merkezleri Destekleme Programı’ndan sağlanan bütçeyle başlanan restorasyon çalışmaları sonucunda 2021 yılı Temmuz ayında açılan müzenin kütüphaneye dönüştürülmesi fikri, genel olarak yanlış bulunuyor.

Özellikle Altınyayla, Şarkışla ve Divriği’de kaymakamlık yapan, aynı zamanda İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevini yürüten ve Sivas Valiliği de yapmış olan Salih Ayhan’ın şehre katkıları ve değerlerinin yok edilmek istenmesi eleştiri topluyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler’in Sanayi Mektebi Müzesi konusunda yanlış yönlendirildiği düşünülüyor. Turist sayısındaki artış ile birlikte önemli bir turizm potansiyeline sahip Sivas’ta bulunan müzenin, mevcut haliyle faaliyetlerine devam etmesi gerektiği vurgulanıyor. Yüksek hızlı tren seferlerinin başlamasıyla birlikte turistik ziyaretçi sayısında artış yaşanması da bu konunun önemini arttırıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sanayi Mektebi Müzesi Kütüphaneye Dönüşecek Mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!