SpaceX Starship Roketiyle Yörüngeye Fırlatılacak Starlab İstasyonu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Voyager Space ve Airbus tarafından geliştirilen özel uzay istasyonu Starlab, SpaceX’in Starship roketiyle 10 yıl içinde fırlatılması planlanıyor. Astronot ve bilim insanları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çeşitli deneyler ve araştırmalar gerçekleştiriyor. Bu istasyonun yapımına 1998 yılında başlandı ve 2000 yılında astronot Bill Shepherd ve Rus kozmonotlar Sergei Krikalev ile Yuri Gidzenko’nun göreve başlamasıyla resmen hizmete girdi. Başlangıçta ortalama 30 yıl ömür biçilen uzay istasyonunun son kullanım tarihi önce 2024 olarak belirtilmiş, daha sonra ise 2030’a uzatılmıştı. Bu nedenle, yeni istasyonlar geliştirilmeye başlandı.

Uluslararası Uzay İstasyonu 2030’da hizmet dışı bırakılacak. Bu nedenle şirketler, özel uzay istasyonu projeleri geliştirerek eksikliği gidermeye çalışıyor. Voyager Space ve Airbus’ın Starlab projesi ise Ticari Alçak Dünya Yörüngesi Geliştirme Programı kapsamında NASA’dan büyük miktarda fon aldı. Starship roketinin istasyonu tek seferde kaldırabilecek tek ağır yük roketi olduğu düşünülmektedir. Voyager ve Airbus, “Starlab” ortak girişimlerini tamamladı ve projenin faaliyete geçiş tarihi konusunda kesin bir tarih belirtmemiştir.

NASA, emekliye ayrılacak Uluslararası Uzay İstasyonu’nu imha etmenin yollarını arıyor. Buna göre, istasyonun Dünya’ya düşürülmesi için yörüngeden çıkarıcı nitelikte yeni bir uzay aracı geliştirilecek ve bu araç bir çekici işlevi görerek istasyonu Dünya atmosferine taşıyacak. Rusya, 2025 yılında istasyonun terk edilmesi gerektiğini belirtse de NASA yetkilileri 2030 yılına kadar teknik olarak kullanılmamasında bir sakınca olmadığını ifade ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
SpaceX Starship Roketiyle Yörüngeye Fırlatılacak Starlab İstasyonu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!