Titra Teknoloji ve Airbus İşbirliğiyle Hayata Geçen ALPİN’in Deniz Platformlarıyla Buluşması Yakın!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Titra Teknoloji ve Airbus işbirliğiyle geliştirilen ALPİN, Türkiye’nin ilk insansız helikopteri olarak deniz platformlarına iniş ve kalkış yapabilme kabiliyeti ile donatılacak. Bu işbirliği protokolü, ana yurt güvenliği fuarı SEDEC sırasında imzalanmıştır.

Titra Teknoloji CEO’su, ALPİN’in Türkiye’nin ilk insansız helikopteri olduğunu ve dünyada da seçkin bir helikopter olduğunu belirtti. ALPİN, ilk defa Kuzey Irak bölgesinde muharebe sahasında kullanıldı ve deniz kuvvetlerinden de kullanım talepleri alınmıştır. Helikopterin deniz platformlarına iniş ve kalkış yapabilmesi projesi, Airbus ile birlikte yürütülmektedir.

Projenin odak noktası, helikopterin gemilere iniş ve kalkış yapabilmesi olduğundan, bu konuda Airbus’un tecrübelerinden faydalanılacaktır. ALPİN’in, ilerleyen aylarda deniz kuvvetlerinin kullanımına da açılması planlanmaktadır. Platformun otopilotu Titra Teknoloji tarafından geliştirilmiş olup, Airbus’un deneyimleriyle entegrasyon işlemleri gerçekleştirilecektir.

ALPİN, dünya genelinde birçok ülkeyle iletişim halinde olup, test süreçleri için yurt dışındaki ülkelerle görüşmeler devam etmektedir. Titra Teknoloji, ALPİN’in üretimini gerçekleştireceği yeni bir fabrika inşa etmekte olup, bu yıl sonuna kadar birkaç ülkeyle protokoller imzalamayı hedeflemektedir. Platformun kullanımına ilişkin taleplerin fazla olması nedeniyle dikkatli bir seçim süreci izlenmektedir.

ALPİN’in kullanıldığı Kuzey Irak deneyimlerinden alınan geri bildirimlerle sürekli olarak geliştirilmekte ve test edilmektedir. Yakın zamanda yurt dışında yapılacak testlerin ardından, protokollerin hızla ilerleyeceği düşünülmektedir. Şener, platformun artık daha sağlam temellere dayandığını ve testlerin hızlanmasıyla birlikte yeni protokollerin imzalanacağını belirtmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Titra Teknoloji ve Airbus İşbirliğiyle Hayata Geçen ALPİN’in Deniz Platformlarıyla Buluşması Yakın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!