Türkiye’nin İlk Astronotu Ay’a Ulaşmak İçin İdrakleri Zorluyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Spor Fest 2024’ etkinliğinde öğrencilerle bir araya geldi. Programa Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek de katıldı. Gezeravcı, Türkiye’nin uzay alanında hedeflerine ulaşmak için somut adımlar attığını ve ülkenin uzaya kendi imkanlarıyla roket ve itki sistemi üreterek ileride Ay’a ulaşmayı planladığını belirtti.

Gezeravcı, Türkiye’nin uzay alanındaki hedeflerini gerçekleştirmek için kurulan Uzay Ajansı ve diğer çatı kuruluşların bu faaliyetleri kontrol altında yürüteceğini anlattı. Ülkenin uzay ajansının kuruluş yılı itibariyle en genç ve tecrübesiz ajanslardan biri olduğunu ancak kısa sürede önemli adımlar atıldığını vurgulayan Gezeravcı, Türkiye’nin uzay çalışmalarında ilerleme kaydettiğini ifade etti. Türkiye’nin uzay ajansı tarafından belirlenen hedeflerin, 2021 yılında kamuoyuyla paylaşıldığını ve bu hedeflere doğru ilerlemeye devam ettiklerini söyledi. Ülkenin sadece yapılabilir hedefleri koyduğunu ve bu hedefler doğrultusunda planlamalar yaptıklarını belirtti.

Gezeravcı, Türkiye’nin uzay alanındaki faaliyetlerinden birinin ‘Uzay Limanı’ projesi olduğunu açıkladı. Bu projenin hazırlık süreçlerinin devam ettiğini ve uzaya erişen roketlerin ve hava araçlarının artık Türkiye’nin imkanlarıyla üretildiğini dile getirdi. Ülkenin uzay alanında kendi ürünlerini ve teknolojisini geliştirdiğini vurgulayan Gezeravcı, Türkiye’nin 100 kilometrenin ötesine ulaşacak kabiliyete sahip olduğunu belirtti. Gezeravcı, Türkiye’nin kendi imkanlarıyla üreteceği bir roket ve itki sistemiyle ileride Ay’a ulaşmayı planladıklarını söyledi. Ayrıca Türkiye’nin uydu alanındaki tecrübelerini de paylaşan Gezeravcı, Türkiye’nin yakın zamanda TÜRKSAT 6A uydusunu fırlatarak dünyanın kendi imkanlarıyla uydusunu üretebilen 11. ülkesi olacağını belirtti.

Alper Gezeravcı’nın gerçekleştirdiği bu etkinlik, Türkiye’nin uzay alanındaki hedeflerine ulaşmak için kararlı adımlar atmaya devam ettiğini gösterdi. Ülkenin genç ve dinamik uzay ajansı, gelecekte uluslararası alanda da söz sahibi olacak gibi görünüyor. Gezeravcı’nın verdiği bilgiler, Türkiye’nin uzay alanındaki yükselen potansiyelini ve hedeflerine ulaşmaktaki kararlılığını gözler önüne serdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’nin İlk Astronotu Ay’a Ulaşmak İçin İdrakleri Zorluyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!