Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Türkiye’ye Ciddi Kaynak Girişi Var”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Katılım Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, reel sektörün borçlanmasının carry trade olmadığını vurguladı. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerden para çıkarken Türkiye’ye ciddi bir şekilde kaynak girişi olduğunu belirtti. Şimşek, Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi’nden sonra Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin 23. Olağan Genel Kurulu’na katılarak sektörün büyüklüğü ve Türkiye’nin payı hakkında bilgi verdi. İslami bankacılık sektörünün toplam büyüklüğünün 3,2 trilyon dolar olduğunu açıklayan Şimşek, Türkiye’nin global İslami bankacılık piyasasından aldığı payın yüzde 48 arttığını belirtti. Türkiye’ye küresel kaynak girişinin önemine değinen Bakan, bu kaynakların daha ucuz ve uzun vadeli olduğunu ifade etti.

Bakan Şimşek, “carry trade” konusunda da açıklamalarda bulundu. Programlarını sıcak paraya dayandırmadıklarını belirten Şimşek, uluslararası bankalardan edindikleri kaynakların küresel piyasalara göre daha uygun olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Türkiye’nin sermaye artışının güçlü olduğunu ve liranın değerlenmesinin beklendiğini söyledi. Vergi politikaları konusunda da açıklamalarda bulunan Şimşek, artan vergilerin geçici olduğunu ve deprem sonrası ekonomik tedbirler alındığını ifade etti.

Konuşmasında öne çıkan noktalar arasında, dezenflasyon dönemine girildiği vurgulanırken, merkez bankasına destek olunması gerektiği belirtildi. Ayrıca, altınla ilgili alınan tedbirlerin geçici olduğu ve sektörün şikayetlerine rağmen sürdürülebilir cari açığın önemli olduğu vurgulandı. Kur Korumalı Mevduat’tan ciddi çıkışların olduğu, ancak piyasayı bozmadan bu çıkışların devam ettirileceği de ifade edildi. Finans sektörünün zor bir dönemden geçtiğini kabul eden Şimşek, programlarının geçici sermaye akımlarına değil reel sektöre dayandığını belirtti.

Son olarak, carry trade’nin ne olduğu ve nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi verildi. Düşük faizli para birimlerinden borçlanılarak yüksek faizli para birimlerine yatırım yapılması ve böylelikle kazanç elde edilmesi olarak tanımlanan carry trade işlemi, belirli bir sistem dahilinde gerçekleşmektedir. Yatırım yapılacak ülkenin hazine kağıtlarına para yatırarak kazanç sağlanması amaçlanır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Türkiye’ye Ciddi Kaynak Girişi Var”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!