İsveç, Kuzey Akım Boru Hatlarındaki Patlamalara İlişkin Soruşturmayı Sonlandırdı: Detaylar Ortaya Çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveç, 26 Eylül 2022’de Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında gerçekleşen patlamaların ardından başlatılan soruşturmaya son verme kararı aldı. Toplam 16 ay süren soruşturma sonucunda, patlamaların İsveç yargı yetkisinin dışında gerçekleştiği belirlendi. Savcı Mats Ljungqvist, soruşturmanın ana hedefinin İsveçlilerin olaya karışıp karışmadığını veya İsveç topraklarının kullanılıp kullanılmadığını belirlemek olduğunu açıkladı.

İsveç iç güvenlik teşkilatı SAPO, patlamalara ilişkin toplanan bilgilerin diğer ülkelerle paylaşıldığını duyurdu. SAPO, soruşturmanın kapatılmasının İsveç makamlarının konuyu daha fazla takip edemeyeceği düşüncesiyle alındığını belirtti. Öte yandan Almanya ve Danimarka, patlamalara ilişkin soruşturmayı sürdürmeye devam ediyor.

ABD merkezli New York Times gazetesi, Kuzey Akım Boru hatlarındaki patlamaların arkasında muhtemelen Ukrayna yanlısı bir grubun olduğunu iddia etmişti. Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında 26 Eylül’de patlamalar sonucu 4 noktada gaz sızıntısı meydana gelmişti. Almanya, Danimarka ve İsveç olayla ilgili ayrı soruşturmalar başlatmıştı. İsveç olayın sabotaj olduğuna açıklamıştı. Sabotajı kimin ve kimlerin düzenlediği hala bilinmiyor. Değişiklik yapılmayan cümleler ve tarihler ile beraber sözcükleri dönüşümlü şekilde yer değiştirdik.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İsveç, Kuzey Akım Boru Hatlarındaki Patlamalara İlişkin Soruşturmayı Sonlandırdı: Detaylar Ortaya Çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!