Kulak Temizleme Çöpü Kullanmak Enfeksiyona Davetiye Çıkarabilir! Uzmanlar Uyarıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kulak temizliği konusunda uyarılarda bulunan Bursa Sağlık Müdürlüğü, Burun ve Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Hakkı Caner İnan’ın tavsiyelerine yer verdi. İnan, kulakların temizlenmesi için banyo sonrası dış kulak yolunun ince bir bezle silinmesini önerdi.

Kulak kirinin aslında kulak zarını koruyan ve bakterilere karşı bir bariyer oluşturan “serumen” adlı salgı olduğunu belirten İnan, serumenin asidik bir yapıya sahip olduğunu ve dış kulak yolunu koruduğunu dile getirdi. İnan, kulak kepçesinin içindeki serumenin her banyo sonrası görülebileceğini ve ince bir havlu veya bezle silebileceğini söyledi.

Kulak temizliği için kulak çöpü kullanmanın yanlış olduğunu vurgulayan İnan, kulak çöplerinin tıkanıklığa neden olabileceğini ve bu durumda bir uzmana başvurulması gerektiğini belirtti. Kulak çöpleriyle yapılan temizliğin kulak kirini kontrolsüz şekilde ittiğini ve hatta kulak zarına zarar verebileceğini ifade etti.

İnan’a göre, kulak çubuğunun dikkatsiz kullanımı sonucu kulak zarında delikler oluşabilir. Bunun yanı sıra dış kulak yolunda küçük sıyrıklar oluşturarak bakterilerin yerleşmesini kolaylaştırabilir, bunun sonucunda da ağrılı dış kulak yolu enfeksiyonları gelişebilir. Bu enfeksiyonlar akut başlayabilir ya da uzun süreli tedaviler gerektirebilir.

Sonuç olarak, kulak temizliği konusunda temkinli olmak ve kulak çöpü gibi keskin nesneler kullanmamak önemlidir. Bunun yerine banyo sonrası ince bir bez veya havluyla kulak kepçesini silmek daha doğru bir yöntem olarak önerilmektedir. Ayrıca herhangi bir rahatsızlık durumunda bir uzmana danışmak en doğru yaklaşım olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kulak Temizleme Çöpü Kullanmak Enfeksiyona Davetiye Çıkarabilir! Uzmanlar Uyarıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!