1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Petrol Üreticileri Grubu, Üretim Kesintilerini 2025’e Kadar Uzatmaya Karar Verdi!

Petrol Üreticileri Grubu, Üretim Kesintilerini 2025’e Kadar Uzatmaya Karar Verdi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Petrol üreticileri grubu, 2024 yılında devam edecek olan üretim kesintilerinin sürecini uzatmaya karar verdi. OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+, küresel talebin zayıf seyrettiği, yüksek faiz oranlarının olduğu ve rakip ABD’de üretimin arttığı bir ortamda piyasayı desteklemeyi amaçlıyor. Petrol fiyatları, varil başına 80 dolara yakın bir düzeyde işlem görüyor ve bu fiyatlar birçok OPEC+ üyesinin bütçelerini dengelemek için yeterli değil. En büyük petrol ithalatçısı Çin’deki yavaş talep büyümesine ilişkin endişeler de fiyatları etkiliyor.

OPEC+ üyeleri, son dönemde günlük toplam 5,86 milyon varil üretimi azaltma kararı almış durumda. Bu karar kapsamında 2024 sonuna kadar günlük 3,6 milyon varillik kesintiler ve bazı üyeler için haziran sonunda sona erecek olan “gönüllü” günlük 2,2 milyon varillik kesintiler uygulanıyor. Dördüncü çeyrek ve 2025 için ise kesintilere ilişkin görüşmeler devam ediyor. OPEC+, günlük 3,6 milyon varil kesintisinin bir kısmını 2025’e kadar uzatabilir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve onun Rusya liderliğindeki müttefikleri, birlikte OPEC+ olarak biliniyor. 2022’nin sonlarından bu yana bir dizi üretim kesintisi kararı alan OPEC+, piyasayı dengelemek ve fiyatları desteklemek amacıyla çaba gösteriyor. Üretim kesintileri 2025 yılına kadar uzatılabilirken, gruptaki üyeler arasında bu konudaki görüşmeler devam ediyor.

Sonuç olarak, OPEC+ ülkeleri ve diğer petrol üreticileri, 2024 yılında devam edecek olan üretim kesintilerini uzatma kararı aldı. Bu kararın ardında, küresel talebin zayıf seyretmesi, yüksek faiz oranları ve rakip ülkelerdeki üretimin artması gibi faktörler yatıyor. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve talep büyümesindeki belirsizlikler nedeniyle, OPEC+ grup üyeleri 2025 yılına kadar kesintilerin devam etmesini görüşmeye devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Petrol Üreticileri Grubu, Üretim Kesintilerini 2025’e Kadar Uzatmaya Karar Verdi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!