Suriyeli Anne, Uluslararası İyilik Ödülü’nün Sahibi Oldu: Yüzlerce Çocuğu Okula Kavuşturdu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suriyeli anne Adeviye Salih, ülkesindeki iç savaşın yaşandığı ortamda mücadele vererek yüzlerce çocuğun eğitim hayatına kavuşmasını sağlamış ve bu sayede Uluslararası İyilik Ödülü’nü kazanmıştır. Hayatı boyunca birçok zorlukla karşılaşmış olan Salih, çocukların eğitimine olan inancıyla hareket ederek önemli bir adım atmıştır.

Suriye’de Beşşar Esed rejiminin saldırılarında 2 çocuğunu kaybeden 49 yaşındaki Adeviye Salih, kendi yaşadığı kayıplardan sonra çocukların eğitimine odaklanmıştır. İdlib ilinde başlattığı “çadırdan okulda” projesi, Türkiye Diyanet Vakfı olduğunu destekleriyle büyümüş ve yüzlerce çocuğa ulaşmıştır. Sultan 2. Abdülhamit Han isimli okulda iç savaş mağduru çocuklara eğitim imkanı sağlayarak, onların geleceğini olumlu bir şekilde etkilemiştir.

Adeviye Salih, Türk Diyanet Vakfı’nın desteği ile basit bir çadırdan başlayarak okul inşaatı sürecini yönetmiş ve ilkokul, ortaokul ve anaokulu inşa etmiştir. Sadece 200 dolar bütçeyle başladığı proje, zamanla çocukların eğitim hayatına önemli katkılar sağlamıştır. Salih, yaşadığı zorluklara rağmen inancını yitirmemiş ve her zaman Allah’ın yardımının kendisine olduğuna inanmıştır.

Salih, okulu ziyaret eden çocukların çoğunun yetim olduğunu belirtirken, toplamda 500 ilkokul ve ortaokul öğrencisi ile 85 anaokulu öğrencisinin olduğunu ifade etmiştir. Savaş ortamına rağmen çocukların ayakta kalabileceğine inanan Salih, Esed rejiminin kendisinden iki çocuğunu almasının acısını hiçbir zaman unutamamıştır. Ancak, bu acıya rağmen çocukların eğitim hayatını önemsediğini ve onların geleceğe umutla baktığını belirtmiştir.

Adeviye Salih’in çabaları ve fedakarlıkları sayesinde yüzlerce çocuk eğitim hayatına kavuşmuş ve onların geleceği için umut dolu bir ortam oluşturulmuştur. Uluslararası İyilik Ödülü’nü hak etmiş bir anne olarak, Salih’in önümüzdeki dönemde de çocukların eğitimine olan desteğini sürdüreceği ve bu alanda önemli çalışmalara imza atacağı beklenmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Suriyeli Anne, Uluslararası İyilik Ödülü’nün Sahibi Oldu: Yüzlerce Çocuğu Okula Kavuşturdu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!