1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB Faiz Kararını Açıklayacak, Diğer Ülkelerde Faiz İndirimi Adımları Sürüyor!

TCMB Faiz Kararını Açıklayacak, Diğer Ülkelerde Faiz İndirimi Adımları Sürüyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu hafta Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıklayacak. Beklentiler, Merkez Bankası’nın faiz oranını %50’de sabit bırakacağı yönünde, ancak dünya genelinde İsviçre Merkez Bankası (SNB) öncülüğünde bir faiz indirimi trendi yaşanmaktadır.

Dünya genelinde enflasyon arttığında, ülkelerin merkez bankaları politika faizlerini artırma eğilimindeydi. Ancak son dönemde gelişmiş ülkelerde merkez bankaları faiz indirme sürecine girmiştir. Bu süreçte SNB’nin öncülük ettiği faiz indirimleri dikkat çekmektedir. SNB, son 3 ay içinde ikinci kez faiz indirimine gitmiş ve bu durum Avrupa ve Kanada gibi ülkeleri de etkilemiştir. SNB’nin faiz indirimi kararı, Euro Bölgesi ve Kanada gibi önde gelen merkez bankalarının da benzer adımlar atmasına neden olmuştur.

SNB’nin başını çektiği faiz indirimi akımı, diğer merkez bankalarını da harekete geçirmiştir. SNB, yılın ilk toplantısında beklenmedik bir şekilde faiz indirimine gitmiş ve politika faizini %1,50’ye düşürmüştür. Bu karar, analistleri şaşırtmış ve bankanın 9 yıl aradan sonra ilk faiz indirimi olmuştur. Benzer şekilde Kanada Merkez Bankası da 4 yıl aradan sonra faiz indirimine gitmiş ve faiz oranını %4,75’e çekmiştir. ECB ise 5 yıl aradan sonra ilk faiz indirimine giderek temel politika faizlerini düşürmüştür.

Öte yandan, Macaristan, Çekya, İsveç ve Pakistan gibi ülkelerin merkez bankaları da politika faizlerini düşürerek benzer adımlar atmıştır. Bu durum, küresel ekonomideki belirsizlikler ve enflasyon risklerine karşı alınan tedbirlerin bir sonucudur. TCMB’nin faiz kararı da bu bağlamda önem kazanmaktadır. Faiz indirimi eğiliminin devam edip etmeyeceği ve Türkiye’nin bu akıma katılıp katılmayacağı merak konusu olmaya devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TCMB Faiz Kararını Açıklayacak, Diğer Ülkelerde Faiz İndirimi Adımları Sürüyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!