1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ticaret Bakanından Müjdeli İhracat Rakamları: Tarihin En Büyük Mayıs Ayı Başlıyor!

Ticaret Bakanından Müjdeli İhracat Rakamları: Tarihin En Büyük Mayıs Ayı Başlıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ekonomisi için önemli bir girdi olan dış ticaret verilerini paylaştı. Bolat, açıklanan verinin, tarihin en büyük Mayıs ayı ve yıllık ihracatı, Cumhuriyet tarihinin de en yüksek rakamı olduğunu açıkladı. Bakan Ömer Bolat, Türkiye’nin ihracatındaki iyileşmeyi günlük olarak takip ettiklerini belirterek, Mayıs ayı için de artış müjdesi vermeye hazırlandıklarını daha önce duyurmuştu. Bakan Bolat’ın açıkladığı Mayıs ihracatı %11,4 artışla 24,1 milyar dolar olurken, yıllıklandırılmış ihracatın da %2,3 oranında artarak 260 milyar 100 milyar dolara çıktığı belirtildi.

Mayıs ayı dış ticaret verileri incelendiğinde, Türkiye’nin küresel ticaretten aldığı pay %1,08’den %1,29’a yükseldi. İthalat, yıllık bazda %10,3 oranında düşerken, ihracatın ithalatı karşılama oranı Mayıs ayında %78,7’ye çıktı. Bu oran, enerji hariç olmak üzere %74,4 olarak belirlendi. İthalat %10,3 azalarak 30,6 milyar dolara gerilerken, dış ticaret dengesi Mayıs ayında yıllık 6 milyar dolar iyileşti.

Bakan Bolat, dış ticaret verileri paylaşırken cari açığın düştüğünü ve bu düşüşün devam edeceğini açıkladı. Yıllıklandırılmış dış ticaret açığı 87,1 milyar dolarken, cari açıkta 26 milyar doları ya da daha düşük bir rakamın görülebileceği belirtildi. Ayrıca, Bakan Bolat Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde yaptığı konuşmada 2024 Temmuz rakamlarının önemli olduğunu vurgulayarak, ülkenin kredi risk primi ve dış ödeme rakamları için bu verilerin büyük önem taşıdığını söyledi.

Bakan Bolat, Türkiye’nin ekonomik büyümesine de vurgu yaptı. Geçen yılın ikinci yarısında başlayan ihracatın artışı ve ithalatın azalması eğiliminin, net ihracatın büyümeye olumlu katkı sağladığını belirtti. Nominal GSYH’nin ilk çeyrekte 1 trilyon 158 milyar dolara ulaşarak rekor kırdığını söyleyen Bolat, makine teçhizat yatırımlarının güçlü seyrini koruduğunu ve bu durumun büyümeye olumlu katkı sağladığını ifade etti.

Son olarak, Bakan Bolat, mal ve hizmet ihracatının yıllık bazda %4 artarak büyümeye 0,9 puan katkı sağladığını ve yılın ilk çeyreğinde ithalattaki düşüşün etkisiyle dış ticaretin büyümeye 1,6 puan katkı sağladığını belirtti. Açıklanan veriler, Türkiye’nin ekonomik büyümesi ve dış ticaretinin olumlu bir seyirde olduğunu göstermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ticaret Bakanından Müjdeli İhracat Rakamları: Tarihin En Büyük Mayıs Ayı Başlıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!