Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan önemli değişiklikler Resmi Gazete’de yerini aldı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı, Türk Ticaret Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’da yapılan önemli değişiklikleri duyurdu. Kanun, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bakanlık, kanunun 23 maddesine dair detaylı bilgi vermiştir.

Kooperatifler Kanunu’nda yapılan değişikliklerle Kooperatif Bilgi Sistemine kaydı gerçekleştirilemeyen ortaklar için veri girişi ve intibak süreleri uzatılmıştır. Ayrıca kooperatiflerin sözleşmelerini değiştirme süresi beş yıla çıkarılarak yöneticiler ve ortakların tereddütleri giderilmiştir.

Rekabet Kanunu’nda yapılan değişikliklerle tüketici refahı lehine düzenlemeler yapılmış ve Rekabet Kurumu’nun etkinliği artırılmıştır. Soruşturma süreçlerine katkısı olmayan unsurlar kaldırılarak Kurum’un karar alma süreci hızlandırılmıştır.

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nda sermaye piyasası mevzuatına benzer yaklaşımla değişiklikler yapılmıştır. Ürün ihtisas borsaları için teminat alınması ve zararların tazmin edilmesi amacıyla düzenlemeler getirilmiştir.

Lisanslı Depoculuk Kanunu’nda yapılan değişikliklerle lisanslı depoculuk sisteminin gelişmesi ve yaygınlaşması hedeflenmiştir. Lisanslı depo işletmelerinin faaliyetlerinin denetimi ve aykırılıkların cezalandırılması konusunda düzenlemeler yapılmıştır.

Sebze ve Meyveler Ticareti Kanunu’nda yapılan değişiklikle pazarcı esnafının menfaatleri gözetilmiştir. Pazarcı esnafına daha fazla kolaylık sağlamak adına satış yerlerinin kiralanma usulü değiştirilerek maliyetlerin azaltılması hedeflenmiştir.

Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişikliklerle şirketlerin karar alma süreçlerinde kolaylık sağlanmıştır. Yönetim kurulu başkanı ve vekilinin seçimi ile yönetim kurulu toplantılarına çağrı süreçlerinde iyileştirmeler yapılmıştır. Bu değişikliklerle şirketlerin yönetim süreçleri daha etkin hale getirilmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan önemli değişiklikler Resmi Gazete’de yerini aldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!