Türkiye, Orta Doğu Güvenlik Mimarisi Oluştururken Kilit Rolde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En son haberler ışığında, ABD merkezli Foreign Affairs dergisi, Orta Doğu’da olası güvenlik ve diplomatik krizlerin çözümünde Türkiye’nin kritik rol oynayabileceğini vurguladı. Özellikle 7 Ekim’den beri artan İsrail saldırılarının Orta Doğu bölgesindeki gerilimleri artırması, 2024’ten itibaren bölgesel sorunların genişlemesine neden olabilir. ABD’nin dış politikasının odak noktası haline gelen Orta Doğu’da, bölgesel ve küresel dinamiklerin etkisi ile Türkiye’nin kilit bir role sahip olduğunu yazıda belirtildi.

Mevcut bölgesel eşitsizlikler, koalisyonların ve politikaların zorlaşmasını ifade eden Foreign Affairs dergisi, ABD’nin bölgeye diplomatik ve güvenlik kaynaklarını aktarabilecek kapasitesinin olmadığını dile getiriyor. Bu sebeple, Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi bölgesel güçlerin bir araya gelerek, bölgesel düzenin kurgulanmasına öncülük etmesi gerektiği belirtiliyor.

Türkiye’nin Orta Doğu ile ilgili önerisinin, bölgeye ilişkin güvenlik ve barışın teminat altına alınması konusunda önemli olduğu vurgulandı. Filistin’in güvenliği ve yönetiminin korunması için ABD ve Avrupa ülkelerinin İsrail’e güvenlik garantileri sağladığı çok ülkeli garantör sistemi önerisi ile Türkiye’nin, bölgedeki çözüm sürecine katkı sağlama potansiyeli olduğu dile getiriliyor.

Bölgenin geneline yayılma potansiyeli bulunan gerilimlerin, Türkiye’nin İsrail ve İran ile olan ilişkileri ile birlikte yeni güvenlik mekanizmalarının oluşturulmasına olanak sağlayabileceği ifade ediliyor. Derginin yayınladığı analiz, Orta Doğu’nun kriz ve çekişmelerinin derinleşebileceği gibi, farklı bir gelecek inşa edilmesi için de bir fırsat olabileceğini belirtiyor. Bu süreçte, Türkiye’nin bölgedeki etkisinin ve gücünün artarak, bölgesel krizlerin çözüm sürecine katkı sağlayabileceği mesajı altı çiziliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye, Orta Doğu Güvenlik Mimarisi Oluştururken Kilit Rolde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!