Türksat 6A’nın Uzaya Gönderilme Tarihi Belli Oldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A’nın fırlatma işlemleri için 4 Haziran Salı günü ABD’ye gönderileceğini duyurdu. Bakan Uraloğlu, Türksat 6A’nın yapım ve test aşamalarının başarıyla tamamlandığını ve uzaya gönderilmeye hazır hale geldiğini belirtti. Ayrıca, Türksat 6A’nın Türkiye’nin uydu ihracatçısı olma hedefini destekledi.

Uraloğlu, Türksat 6A’nın yapım aşamalarının tamamlandığını ve paketleme işlemlerinin son aşamaya geçildiğini açıkladı. Uydu, 4 Haziran Salı günü ABD’ye gönderilmek üzere Ankara’dan yola çıkacak. Bakan Uraloğlu, Türksat 6A’nın uçuş süreciyle ilgili detayları paylaşarak, Türkiye’nin haberleşme uydusu üretme kapasitesinin artacağını belirtti.

Türksat 6A uydusunun entegrasyon ve testlerinin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde gerçekleştirildiğini söyleyen Uraloğlu, Temmuz ayında uydunun uzaya gönderilmesini planladıklarını ifade etti. Uraloğlu, Türksat 6A’nın Türksat öncülüğünde birçok yerli sanayi kuruluşunun desteği ile başarıyla tamamlandığını ve uzaya gönderme aşamasında olduklarını kaydetti.

Türksat 6A uydusunun paketleme işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Uraloğlu, uydunun ABD’deki SpaceX tesislerinden uzaya gönderileceğini ifade etti. Bakan Uraloğlu, Türksat 6A’nın Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin artık bir haberleşme uydusu üreticisi konumuna geldiğini dile getirdi. Türksat 6A’nın, Türkiye’nin uydu kapasitesini artıracağını ve bölgedeki uydu hizmetlerinin gelişimini destekleyeceğini belirtti.

Uraloğlu, Türksat 6A’nın 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak ve Türkiye’nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacağını söyledi. Uydu, TV yayıncılığı ve geniş kapsamlı haberleşme hizmetleri için kullanılacak ve Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri de kapsama alanına alacak. Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türksat’ın bölgede uydu hizmeti ihracatının artması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türksat 6A’nın Uzaya Gönderilme Tarihi Belli Oldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!