Küresel Ham Çelik Üretimi Nisanda %5 Düştü, İşte Veriler!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nisan ayında küresel ham çelik üretimi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 düşerek 155,7 milyon tona geriledi. Dünya Çelik Birliği, Brüksel merkezli olarak, nisan ayı ham çelik üretim verilerini açıkladı. Çin, dünyanın en büyük çelik üreticisi olarak, üretimini yüzde 7,2 azaltarak 85,9 milyon tona düşürdü. Bu dönemde Japonya’nın üretimi yüzde 2,5 azalarak 7,1 milyon tona, ABD’nin üretimi yüzde 2,8 düşerek 6,7 milyon tona, Güney Kore’nin üretimi de yüzde 10,4 azalarak 5,1 milyon tona indi. Almanya ise üretimini yüzde 6,4 artırarak 3,4 milyon tona yükseltti. Rusya’da çelik üretiminin yüzde 5,7 düştüğü tahmin edilirken, İran’da yüzde 12,7 azalarak 2,7 milyon tona indiği bildirildi.

Ocak-Nisan döneminde küresel ham çelik üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 azalarak 625,4 milyon tona geriledi. Türkiye ise nisanda ham çelik üretimini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 artırarak 2,8 milyon tona ulaştı. Yılın ocak-nisan döneminde ise Türkiye’nin ham çelik üretiminin yüzde 22,1 artarak 12,3 milyon tona yükseldiği belirtildi.

Bu veriler, küresel ekonomideki hareketliliği gözler önüne seriyor. Ham çelik üretimi düşüş gösterirken, ülkeler arasında farklılıklar görülmekte. Çin’in üretimindeki azalma, küresel ham çelik üretimini etkileyen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan Almanya’nın üretimindeki artış, ülkenin çelik endüstrisindeki gücünü gösteriyor. Türkiye’nin ise artan ham çelik üretimi, ülkenin endüstriyel kalkınmasında önemli bir rol oynuyor.

Bu veriler, küresel ham çelik endüstrisindeki değişimleri ve ülkeler arasındaki rekabeti göstermesi açısından önem taşıyor. Türkiye’nin artan üretimi, ülkenin ekonomik büyümesine olumlu bir ivme kazandırırken, diğer ülkelerdeki düşüşler ise global çelik piyasasındaki dengesizlikleri yansıtıyor. Üretim verileri, çelik sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmek ve gelecek stratejileri belirlemek için önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Küresel Ham Çelik Üretimi Nisanda %5 Düştü, İşte Veriler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!