1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Merkez Bankası Politika Faizini Sabit Tutacak! Piyasalar Beklemeye Geçti!

Merkez Bankası Politika Faizini Sabit Tutacak! Piyasalar Beklemeye Geçti!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, bugün saat 14.00’te Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın liderliğinde toplanacak. Bu toplantıda, yılın altıncı faiz kararı açıklanacak. Geçtiğimiz yılın haziran ayından bu yana sıkı para politikası uygulayan TCMB, en son mart ayında politika faizini yükseltmişti. Ancak, nisan ve mayıs aylarında faiz oranlarını sabit tutmayı tercih etti. Bugünkü toplantıda alınacak karar, ekonomik beklentiler ve piyasa koşulları açısından büyük bir merakla bekleniyor.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50 seviyesinde sabit kalacağı yönünde şekillendi. Tüm ekonomistler, politika faizinin yüzde 50’de sabit tutulacağını öngörüyor. Yıl sonu politika faizi beklentilerine gelince, ekonomistlerin medyan tahmini yine yüzde 50 olarak belirlendi. Yıl sonunda faizin yüzde 47,5, yüzde 45, yüzde 44 ve yüzde 40 olacağını öngören ekonomistler de bulunmaktadır.

TCMB’nin piyasa katılımcıları anketine göre ise cari ay ve 3 ay sonrası için beklenti yüzde 50 oldu. 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi de yüzde 37,11’den yüzde 35,90’a düştü. Öte yandan, TCMB Para Politikası Kurulu’nun bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutmasıyla, bugünkü toplantıda da aynı kararı alması beklenmektedir. Bu durum, ekonomik istikrarın devam etmesi ve piyasalardaki belirsizliklerin azalması açısından olumlu bir etki yaratabilir.

Toplantının sonuçlarına göre, faizlerin sabit tutulması durumunda düşük enflasyon ve artan istikrar beklentileriyle birlikte ekonomik büyüme ivmesinin korunması hedeflenmektedir. Bununla birlikte, ekonomistlerin farklı beklentileri ve piyasa katılımcıları anketi sonuçları da dikkate alınarak, TCMB’nin aldığı kararın ekonomi üzerindeki etkisi ve olası sonuçları yakından takip edilecektir. Sonuç olarak, TCMB’nin bugünkü faiz kararı, Türkiye’nin ekonomik açıdan geleceğine yönelik önemli ipuçları verebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Merkez Bankası Politika Faizini Sabit Tutacak! Piyasalar Beklemeye Geçti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!