Ticaret Bakanlığı’ndan Ege ve Mersin Serbest Bölgelerine İlişkin Önemli Karar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı, Ege Serbest Bölgesi’nde (EBSB) ve Mersin Serbest Bölgesi’nde (MSB) bulunan bazı taşınmazlar üzerinde yapılan bir kararı Resmi Gazete’de yayınladı. Bakanlık, söz konusu taşınmazları faaliyet ruhsatı süresince yatırımcılara açmak amacıyla teklif toplama ilanı yayınladı. İzmir’in Gaziemir ilçesindeki Zafer SB Mahallesi ve Mersin’in Akdeniz ilçesindeki Karaduvar SB Mahallesi’nde bulunan taşınmazlar, yatırımcıların kullanımına sunulacak.

EBSB’deki 1961 metrekarelik taşınmazın üstyapı bedeli 530 bin 832.43 dolar olarak belirlenirken, MSB’deki taşınmazların üstyapı bedelleri farklılık gösteriyor. 5936 metrekarelik taşınmaz için 1 milyon 888 bin 698 dolar, 7500 metrekarelik taşınmaz için 2 milyon 386 bin 327 dolar, 4048 metrekarelik taşınmaz için 1 milyon 188 bin 905 dolar ve 1458 metrekarelik taşınmaz için 394 bin 685 dolar olarak tespit edildi.

Yatırımcılardan dolar bazında teklif alınacak ve başvurular, kapalı zarf içinde fiyat teklifi alma ve açık artırma usulünün birlikte uygulanması suretiyle gerçekleştirilecek. Ege ve Mersin serbest bölge müdürlüklerinden temin edilebilecek bilgiler doğrultusunda, yatırımcılar başvurularını yapabilecekler. Başvuruların bugünden itibaren 30 gün içinde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Başvuruların ardından değerlendirme komisyonları tarafından belirlenecek tarihlerde açık artırma yapılacak. Ticaret Bakanlığı, bu adımların ardından yatırımcılarla sözleşme imzalayacak ve taşınmazlar üzerinde kullanım hakları düzenlenecek. Bu uygulama, Ege ve Mersin serbest bölgelerindeki ekonomik faaliyetlere katkı sağlayacak ve yatırımcılara avantajlı bir fırsat sunacak. Bu gelişmelerin ardından, Ticaret Bakanlığı’nın açıklamaları ve ilgili süreçler medya tarafından takip edilmeye devam edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ticaret Bakanlığı’ndan Ege ve Mersin Serbest Bölgelerine İlişkin Önemli Karar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!