TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru Mayıs Ayından Beri En Yüksek Seviyede!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak 2024’e ait Reel Efektif Döviz Kuru’nu en son haber olan 56,95’e yükseldi. Bu rakamla birlikte Türk Lirası’nın reel değeri, mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. 2024 Ocak ayında, aralık ayında 55,29 olan reel efektif döviz kuru 56,95’e yükseldi. ÜFE bazlı döviz kuru endeksi ise aralık ayındaki 85,93’ten ocak ayında 86,53’e yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak 2024’e ait Reel Efektif Döviz Kuru’nu paylaştı. Bu kapsamda Tüketici Fiyat endeksi (TÜFE) bazlı reel efektif döviz kuru 56,95’e yükseldi. Ayrıca, ülke dışında yapılan satışların fiyat düzeyine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması hesaplanarak reel efektif döviz kuru endeksleri oluşturulmaktadır.

Ülke dışındaki fiyat düzeylerini gösteren nominal döviz kurları, reel efektif döviz kuru hesaplamalarındaki nispi fiyat etkilerini göstermediği için, reel efektif döviz kuru, Türk Lirası’nın reel düzeyini göstermek amacıyla kullanılır. Bu kapsamda, nominal efektif döviz kuru (NEK) Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, Türk Lirası’nın ağırlıklı ortalama değerini tanımlamaktadır. Ağırlıklar, ikili ticaret akımları kullanılarak belirlenirken, reel efektif döviz kuru (REK), NEK’deki nispi fiyat etkileri arındırılarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar, Türkiye’nin uluslararası ticaretindeki para birimlerinin göreceli fiyat düzeylerini gözler önüne sermekte ve ekonomik durumun analizinde önemli bir gösterge konumundadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru Mayıs Ayından Beri En Yüksek Seviyede!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!