UNDP, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölge için harekete geçti: İşte yeni girişimler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) bölgede toparlanma çalışmaları için harekete geçti. Bu doğrultuda, destek girişimleriyle ilgili yazılı açıklama yapan UNDP, depremzedelerin sosyo-ekonomik toparlanmasına katkı sağlamak amacıyla çeşitli girişimlerde bulundu.

UNDP’nin bu yeni girişimleri, 50 milyon dolarlık programın parçası olarak hayata geçiriliyor. Bu program, desteklenen belediyelerde geçim kaynaklarının canlandırılması, iş gücü açığının giderilmesi, küçük işletmelere destek verilmesi, eğitim programları düzenlenmesi ve ortak kullanım alanlarının yenilenmesi ve teçhizatla donatılmasını hedeflemektedir.

Program kapsamında, özellikle kadınlar, engelliler, yaşlılar gibi hassas gruplara yöneltik çalışmalar da öne çıkmaktadır. Örneğin, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Kilis’te ortak kullanım alanlarının yenilenmesi ve eğitim verilen sektörlerde iş bulma imkanları yaratılmıştır. Ayrıca Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’ta yaşlılara ve engellilere yönelik “erişilebilir toplum merkezleri”nin açılması gibi birçok girişimde bulunulmuştur.

UNDP’nin destek görevlerinden biri de atık ve deprem enkazının belediyeler tarafından daha iyi yönetilmesi ve tehlike altındaki kültürel mirasın korunması ve restore edilmesidir. Bu bağlamda, atık yönetim ekipmanları, mobil bakım hizmetleri ve kültürel mirasın belgelenmesi gibi çalışmalar yürütülmektedir.

Aynı zamanda UNDP, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte bir kadın iş geliştirme merkezi planlamaktadır. Bu merkez, kadın girişimcilere yönelik eğitim, koçluk, mentörlük ve destek hizmetlerinin yanı sıra ortak bir çalışma alanı sağlayarak kadınların finansal anlamda daha güvende olmalarını sağlamayı hedeflemektedir.

UNDP, son olarak, depremlerden en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da kurulacak örnek moloz geri dönüşüm tesisleri ve tehlike altındaki kültürel mirasın korunmasına yönelik çeşitli projelerle bölgenin toparlanmasını desteklemeye kararlı olduğunu belirtmiştir. Bu çalışmalarla ilgili olarak UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, depremzedelerle bir araya gelerek toparlanma çabalarını destekleme kararlılıklarını teyit etmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
UNDP, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölge için harekete geçti: İşte yeni girişimler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!