İsrail, Gazze-Mısır Sınırında Teknolojik Araçlarla Kontrol Sağlama Peşinde!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başlıca gelişmeleri içeren bu makalede, İsrail ve Mısır arasındaki Gazze sınırındaki Philadelphia Koridoru üzerindeki anlaşmanın detaylarına yer verilmektedir. İsrail ordusunun, Gazze-Mısır sınırında kontrol sağlama peşinde olduğu ve bölgenin teknolojik araçlarla kontrol edilmesi planlandığı belirtiliyor.

Makale, İsrail ordusunun Gazze-Mısır sınırında kontrol sağlama peşinde olduğunu ve bölgenin teknolojik araçlarla kontrol edilmesinin planlandığını bildiriyor. Gazze Sınırı’nın kontrolü üzerine İsrail ve Mısır arasında anlaşmaya yakın olunduğu belirtilmektedir. Anlaşmanın Philadelphia Koridoru olarak da bilinen Selahaddin Koridoru’nda kontrol sağlamayı kapsadığı ve bu konuda tansiyonun yükseldiği söylenmektedir. İsrail’in, askeri müdahalede bulunmadan önce Refah kentinde yaşayan nüfusun tahliye edilmesini talep ettiği ifade edilmektedir.

Ayrıca, İsrail yönetiminin bölgede saldırılarını durdurmasının ardından Refah kentinde bulunan 1 milyon civarındaki Gazzelinin nereye tahliye edileceğine henüz karar verilmediği ve Gazze’nin kuzeyi ya da Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un seçenekler arasında olduğu belirtiliyor. Haberde ayrıca, Mısır’ın onaylaması durumunda Hamas tünellerini engellemek için yer altı duvarının inşa edileceği ve bu inşaatın bir Körfez ülkesince finanse edileceği iddia edilmektedir.

Philadelphia Koridoru’nda son durumun da ele alındığı makalede, Ağustos 2005’te İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesinden bu yana Filistin’in hakimiyetinde olan koridorun İsrail ile Mısır arasında yapılan anlaşmalarla yeniden gündeme geldiği ifade ediliyor. Aynı zamanda, Filistin’de 2006’da yapılan seçimleri Hamas’ın kazanması ve kısa süre sonra Gazze’de kontrolü sağlamasının ardından Philadelphia Koridoru’nun da Hamas yönetiminin kontrolüne geçtiği ve İsrail ablukası sonucunda Gazze’de çok sayıda tünel inşa edildiği belirtiliyor. Bu gelişmelerin tamamı, Anadolu Ajansı (AA) kaynaklı makalenin özeti olarak sunulmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İsrail, Gazze-Mısır Sınırında Teknolojik Araçlarla Kontrol Sağlama Peşinde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!