Katar Başbakanı, İsrail ile Esir Takası Anlaşmasına Olumlu Bakıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya gelerek, Hamas’ın İsrail ile yeni esir takası anlaşmasına dair sunulan teklife genel olarak olumlu baktıklarını belirtti. Al Thani, Hamas’ın teklife olumlu bakışının İsrail’e iletildiğini bildirdi. Anlaşmanın muhtemel içeriğinin, 6 haftalık bir ateşkes ve karşılıklı esir değişimi olduğu belirtildi. Bu anlaşmanın gerçekleşmesi için ABD’nin de destek vereceği duyuruldu.

İsrail’in Hamas baskını bahanesiyle Gazze’de başlattığı katliamlar devam ederken, Hamas ile İsrail arasında yeni bir esir takası ve kalıcı ateşkes için müzakereler yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Katar’a yaptığı ziyarette Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında Al Thani, Mahmud Abbas’ın sunulan teklife genel olarak olumlu baktığını ve anlaşmanın mümkün ve gerekli olduğuna inandıklarını belirtti. Al Thani, ayrıca bölgedeki tüm taraflara azami itidal göstermeleri ve kan dökülmesine yol açacak kararlardan kaçınmaları çağrısında bulundu.

İsrail ve Hamas arasındaki muhtemel anlaşmanın detayları ise Gazze Şeridi’nde 6 hafta boyunca çatışmaya son verilmesi ve karşılıklı esir değişimi yapılması. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hamas’ın teklife olumlu yaklaştığını ve bu anlaşmanın genişletilmesi amacını taşıdığını belirtti. Anlaşmanın gerçekleşmesi için gereken tüm çalışmaların devam edeceği duyuruldu.

Öte yandan, Al Thani, bölgedeki tüm taraflara azami itidal göstermeleri ve daha fazla kan dökülmesine yol açacak, sivilleri tehlikeye atacak ve uluslararası ticareti tehdit edecek kararlardan kaçınmaları çağrısında bulunarak, uluslararası toplumun acil ateşkes için sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Gazze Şeridi’ne yönelik desteğin ve yardımların devam ettiğini söyleyen Al Thani, ABD ile olan işbirliğine değer verdiklerini ve takdir ettiklerini belirtti. Bu açıklamalarla toplantının detayları ve beklentileri kamuoyu ile paylaşıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Katar Başbakanı, İsrail ile Esir Takası Anlaşmasına Olumlu Bakıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas SRT ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!